18 Eylül 2011 Pazar

Hem Taze Hem Kuru: Jeotermal Lezzetler

Hem Taze Hem Kuru: Jeotermal Lezzetler

By Nasil Tedavi Edilir

Hem Taze Hem Kuru: Jeotermal Lezzetler

Anadolu, yer üstü ve yer altı zenginlikleriyle dünyada eşsiz bir noktada bulunuyor. Bu toprakların bağrından birbirinden leziz sebze ve meyveler fışkırırken yer altında jeotermal kaynaklar ısıyı ve şifayı bir arada barındırıyor.

Anadolu’nun bir diğer zenginliği de girişimci ruhlu insanları. Bu insanlarımız potansiyeli hayata geçirme konusunda eşsiz bir yaklaşıma sahipler.

Bunlardan biri de Nusret Yurter… Girişimci Yurter, yer altı zenginliklerinin potansiyeli ile yer üstü zenginliklerinin lezzetini birleştirecek çok önemli bir girişime imza atmış: Taze& Kuru …

FRUTIX markasıyla piyasada yer alan Taze&Kuru Gıda A.Ş ; jeotermal enerji kullanarak meyve, sebzelerin kurutulması ve birbirinden sağlıklı, leziz kuru meyveler, sebzeler elde edilmesi üzerine, Ankara Kızılcahamam’da faaliyet gösteren bir şirket.

Patenti kendilerine ait olan özel kurutma tünelleri sayesinde karpuzdan çileğe, elmadan armuda, portakaldan domatese kadar birçok meyve ve sebzenin kurutulmasını gerçekleştiren Taze& Kuru Gıda bir yandan yenilenebilir kaynakların ekonomik değerini yükseltirken diğer yandan da tüketicilere sağlıklı ve katkısız ürünler sunarak katma değer ortaya koyuyor.

YÜKSELEN DEĞER

Son yıllarda dünyada sağlıklı yiyeceklere olan talep git gide artıyor. Kanser ve obezite başta olmak üzere bazı hastalıkların hijyen şartları doğru biçimde sağlanamamış yiyeceklerle tetiklendiğine yönelik bulgular tüketicileri kimyasallardan arındırılmış ve doğal biçimde yetiştirilmiş yiyeceklere yöneltiyor.

Uzmanlar, sebze ve meyveleri zamanında tüketmeyi, normal zamanı dışında da kurutulmuş olarak tüketmeyi tavsiye ediyor. Bu da kurutulmuş meyve ve sebzeye olan talebi canlı tutuyor. TUİK verilerine göre 2007-2009 arasında gelişmiş ülkelerin kurutulmuş sebze ve meyve ithalatı 7,7 milyar dolarlık bir hacme ulaştı.

Sebze ve meyvelerin kurutulmasında farklı teknikler uygulanabiliyor. Fakat bu tekniklerin de bazı sıkıntıları var. Örneğin güneş altında kurutmada her sebze ve meyve kurutulamıyor. Geniş arazilere ve çok dikkatli bir hijyen denetimine ihtiyaç var.

Elektrikle kurutmada ise bazı sınırlar söz konusu ve maliyet göreceli olarak yüksek. Bu nedenle ürünlerin daha fazla dayanması için koruyucu maddeler kullanılması söz konusu olabiliyor, bu da talebi olumsuz etkileyen bir durum oluşturuyor.

JEOTERMALİN FARKI

İşte Taze&Kuru’nun farkı burada ortaya çıkıyor. Kullanılan ısı kaynağının jeotermal enerji olması hem temiz ve yenilenebilir bir kaynaktan yararlanmayı hem de uygun maliyetlerle çalışmayı mümkün kılıyor.

“Yenilenebilir enerjinin kullanıldığı patentli tünel kurutma sistemimizin dış etkenlerden izole edilmiş, tamamen kapalı bir model oluşu ve üretim sırasında hiçbir katkı maddesine ihtiyaç duyulmaması bahsi geçen dezavantajların her ikisini birden aşmamıza imkân sağlıyor” diyor Taze&Kuru’nun Genel Müdürü Erinç Yurter.

Sebze ve meyveleri kurutma süreci oldukça hassas ve detaylı bir operasyonu gerektiriyor. Sebze ve meyveler tarlalardan özenle seçiliyor ve işleme zamanı gelinceye kadar sıcaklık, temizlik ve hijyen konusunda uluslararası standartlarda olan soğuk hava depolarında bekletiliyor.

Daha sonra sebze ve meyveler taşıyıcı bantlara alınıyor, kaba pisliklerinden arındırılıyor ve suları akıtılıyor. Kabukları soyulacak olanlar kabuk soyma makinesine alınıyor. Tek tek elle makinenin haznesine özenle yerleştirilen bu ürünlerin kabukları soyuluyor ve dilimlenme aşamasına geçiliyor.

Dilimlenen ürünler de sepetlere diziliyor. Bu aşamayı kurutma süreci izliyor. Ürünler arabalara yerleştiriliyor ve kurutma tüneline giriyor. Kabuklu olmayan sebze ve meyveler ise sap ve çekirdek ayıklama işlemlerinden sonra kurutuluyor.

ÖNCE SAĞLIK

Kurutulmuş ürünler nem, maya, küf, alfatoksin gibi maddelerle ilgili analizlere tabi tutuluyor ve paketleniyor. “Görüldüğü gibi üretimin hiçbir aşamasında herhangi bir katkı maddesi, renklendirici, tatlandırıcı, ağartıcı, glikoz, kükürt, mısır şurubu, msg (monosodyumgulutomat), aspartam, ya da herhangi bir koruyucu (potasyum sorbat gibi) maddesi kullanılmıyor. Sistemimizin doğası gereği böyle bir katkıya ihtiyaç duymadan mükemmel sonuçlara ulaşıyor” diyor Erinç Yurter.

Taze&Kuru ürünlerini iç piyasaya olduğu kadar yurtdışına da satmaya başladı. Şirket öncelikle ABD pazarına girmiş durumda. Avrupa pazarı için görüşmeler devam ediyor. ISO 9001 kalite ve ISO 22000 (HACCP) gıda güvenliği sertifikalarını alan Taze&Kuru, bu alanda önemli bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

Dünyada sağlıklı yaşam trendi geliştikçe Taze&Kuru’nun yolu açık görüyor. “Patlıcan ne zaman çıkar hatırlıyor musunuz? Ya kerevizin mevsimini? 40 yaş üstündekiler bilir ama çocuklarımız bilmiyor. Çünkü artık her mevsim her şey var. Görüntüde çok güzel ama bir o kadar da tehlikeli. Sağlıklı beslenmenin bir numaralı kuralı zamanında üretilmiş meyve ve sebzenin tüketilmesi. İşte bu noktada Taze&Kuru Gıda olarak zamanında üretilen meyveyi ve sebzeyi hiç bir katkı maddesi kullanmadan, zararlı güneş ışınlarını görmeyen, kapalı, tamamen hijyenik ortamda kurutup, hiç bir koruyucu madde ilave etmeden paketleyerek ister atıştırmalık, ister tüm tatlı ve pastalarınızda ister tüm yemeklerinizde kullanabileceğiniz, modern tesisi ile üretim yapan kalite belgeleri olan ürünümüzü sizlerin beğenisine sunuyoruz” diyor Erinç Yurter. Bizlere de birbirinden leziz kuru meyveleri tatmak kalıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder