13 Haziran 2012 Çarşamba

Saçı Sık Yıkamak Doğru Değil

Saçı Sık Yıkamak Doğru DeğilSaçın sık aralıklarla yıkanması ve köklerinin tırnakla kazınması deride egzama hastalığına yolaçabiliyor.Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, saçın haftada 3 kez yıkanması gerekir dedi.

Konya Numune Hastanesi nde görevli Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Atalık, ne kadar sık yıkanırsa yıkansın yağ bezlerinin saçı tekrar yağlandıracağını kaydetti. Atalık, sık yıkamaya bağlı olarak yağlanmanın kamçılanacağını vurgulayarak, Saçı sık aralıklarla yıkamak doğru değil. Yağdan arındırılması için saçın her gün yıkanması deride tahribata ve kaşınmaya yol açabilir dedi.


Öte yandan, yıkama sırasında daha iyi temizlik amacıyla saç köklerinin tırnaklarla kazındığını dile getiren Atalık, bu şekildeki şiddetli tırnak uygulamasının deriyi tahriş edeceğini ve egzama gibi hastalıklara yol açabileceğini anlattı.
Saç Haftada 3 Kez Yıkanmalı

Ayrıca, kıl köklerinin de tahriş olacağını ve kuruluğa bağlı olarak kaşınmanın artacağını belirten Atalık, Saçın haftada 3 kez yıkanması gerekir
. Saç derisinde sürekli görülen kaşınma nedeniyle bazı kişiler, saçın yağlandığını düşünerek yıkamaya yöneliyor. Bu düşünceden vazgeçilmeli diye konuştu.
Saçı Sık Yıkamak Doğru Değil

0 yorum:

Yorum Gönder